Świętokrzyskie – co warto zobaczyć? Piękno, atrakcje, zabytki.

Świętokrzyskie – co warto zobaczyć? Piękno, atrakcje, zabytki.

Jak w jednym zdaniu zawrzeć esencję województwa świętokrzyskiego? Można powiedzieć, że region ten to skrzynia pełna skarbów dla miłośników historii, to setki miejsc do odkrycia dla przyrodoznawców i niezliczone przykłady budowli dla wielbicieli zabytkowej architektury. Z każdym kolejnym rokiem te położone w południowo-zachodniej części Polski ziemie przyciągają coraz więcej turystów. Warto je odkryć zanim do Świętokrzyskiego ruszą tłumy!

Co warto zwiedzić w świętokrzyskim? Oto wybór ośmiu miejsc w województwie świętokrzyskim, które trzeba zobaczyć, jeśli wybiera się w ten fragment kraju na wypoczynek – poleca portal Epodróz. Zobacz zabytki świętokrzyskie!

Jura Park w Bałtowie

Jeśli ktoś jest fanem filmów z serii “Park Jurajski” albo po prostu pragnie zobaczyć, jakie zwierzęta chodziły po planecie przed milionami lat, koniecznie musi przyjechać do Bałtowa. Tylko tutaj można się przekonać, jak to jest stać obok tyranozaura odtworzonego w naturalnej wielkości. Co więcej, Bałtów to nie tylko modele dinozaurów, ale i prawdziwe zoo!

Góry Świętokrzyskie – co warto zobaczyć?

Chociaż Góry Świętokrzyskie są jednymi z najniższych w Polsce, to swoim pięknem i niepowtarzalnym klimatem nie ustępują Tatrom czy Bieszczadom. Właśnie dlatego objęto je ochroną parku narodowego. Warto poświęcić przynajmniej jeden dzień, aby przespacerować się wśród drzew starej puszczy jodłowej. Typowe dla tego pasma górskiego są gołoborza, czyli kamienne rumowiska powstałe z kruszenia skał przez wiatr i mróz.

Zamek Krzyżtopór

Swego czasu zamek wybudowany w miejscowości Ujazd był największym tego typu obiektem w Europie. Nawet dziś rozmach obiektu robi wrażenie – stojąc na dziedzińcu ma się wrażenie, że przebywa się w innym mieście. Fortyfikacja jest zachowana do czasów współczesnych w 90% i coraz częściej pojawiają się głosy postulujące pełną rekonstrukcję zabytku.

Jaskinia Raj

Natura potrafi tworzyć równie zachwycające konstrukcje, co najlepsi architekci. Aby się o tym przekonać, wystarczy wybrać się na eksplorację Jaskini Raj nieopodal Chęcin. 45-minutowa podziemna trasa udostępniona turystom wiedzie wśród krasowych nacieków, stalaktytów i stalagmitów. Aż trudno uwierzyć, że 360 mln lat temu w tym miejscu istniało głębokie morze. Uwaga na nietoperze! W jaskini żyje ich aż dziewięć gatunków.

Dąb Bartek

Nie na co dzień można zetknąć się z drzewem, które liczy sobie ponad kilkaset lat. Jest bardzo prawdopodobne, że dąb Bartek pamięta czasy bitwy pod Grunwaldem, ale niestety nie jest w stanie nic opowiedzieć współczesnym historykom. Warto odwiedzić ten imponujący pomnik przyrody i poszukać w jego pobliżu ukrytego skarbu. Miał go tam schować sam król Jan II Sobieski. A przynajmniej tak głoszą legendy.

Sandomierz

Wizyta w Sandomierzu może nasunąć naturalne skojarzenia z Rzymem – oba miasta są ulokowane na siedmiu wzgórzach. Miasto jest polecane miłośnikom historii Polski i starych, dobrze utrzymanych zabytków. Do bezcennych budowli Sandomierza zaliczają się np. Brama Opatowska pochodząca z XIV wieku, bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku oraz zamek królewski także XIV wieku. W powszechnej świadomości miasto jest znane jako plan zdjęciowy dla popularnego serialu “Ojciec Mateusz”.

Kielce

Wybierając się na zwiedzanie województwa świętokrzyskiego nie sposób nie odwiedzić największego miasta w tym regionie, czyli Kielc. Jest to niespełna 200-tysięczna aglomeracja położona w urokliwym otoczeniu Gór Świętokrzyskich. Oprócz tego, że jest to świetna baza wypadowa na szlaki turystyczne, miasto posiada wiele cennych zabytków, jak choćby Pałac Biskupów Krakowskich, Pałacyk Zielińskiego albo bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której wybudowanie szacuje się na XII wiek.

Zamek w Chęcinach

Świętokrzyskie jest pełne obiektów związanych z historią Polski, co widać po ilości zamków i pałaców. Fortyfikacja w Chęcinach jest datowana na przełom XIII oraz XIV wieku. Zamek jest położony na wzgórzu, które czyniło go przez 250 lat budowlą nie do zdobycia. Chociaż obecnie obiekt jest w stanie ruiny, wciąż można łatwo sobie wyobrazić, jak wyglądał w czasach swojej świetności.